Psikoloji bilimine olan ilgimin küçük yaşlarda oyun arkadaşlarımın anlaşmazlıklarını çözme görevini üstlenmemle başladığını tahmin ediyorum. Sonrasında bu alanda okuduğum kitaplar beni akademik döneme aktardı. Lisans ve Lisansüstü eğitimimi Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde onur derecesiyle 2003 yılında tamamladım ve yüksek lisans tezimi “Evlilik Tipleri ve Evlilik Doyumu” üzerine yazdım. Öğrenim hayatım boyunca birçok akademik projede yer aldım ve çeşitli psikoloji kongrelerinde bilimsel çalışmalarımı sunma fırsatı elde ettim. Kronik hastalıklarda ruh sağlığı konusundaki çalışmamla mesleki kariyerime başlayıp çeşitli kurumlarda özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocuklar ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmetleri ile devam ettim. Obezite kliniklerinde, kilo vermede psikolojik süreçler ve çözümü konularında danışmanlık yaptım. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda psikolojik danışmanlık biriminde klinisyen ve yönetici olarak çalıştım.
Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM)’nde Alkol-Madde Kötüye Kullanımı ve Bağımlılığı eğitimi alarak genç yetişkinlere bu konuda psikolojik destek verdim. Cinsel işlev bozuklukları ve çiftlerin cinsel uyumu üzerine klinik tecrübemi aldığım eğitimlerle geliştirdim.
Kognitif (Bilişsel) Terapinin ruhsal bozuklukların tedavisinde diğer terapi yöntemlerine göre daha etkin olması nedeniyle psikoterapi uygulamalarımı bu yönde geliştirme kararı aldım. Halen, Amerikan Kognitif Terapi Akademisi üyelerinden (Dr. Christine Padesky, Dr. Leslie Sokol, Dr. Emel Stroup) eğitim ve süpervizyon almaktayım. Ayrıca, Kognitif Terapinin Anksiyete Bozuklukları, Depresyon, Obsesif-Kompulsif (Takıntı-Zorlantı) Bozukluk ve Kişilik Bozukluklarında uygulamaları workshoplarına katıldım. Şema Terapi alanında Avrupa ülkelerinde çeşitli eğitim ve workshoplara katıldım.
Özel çalışma alanlarım; yaygın anksiyete, panik atak, obsesif-kompulsif bozukluk, duygudurum bozuklukları (depresyon, bipolar boz. vd.), yeme bozuklukları ve obezite, psikotik bozukluklar (şizofreni vd.), öfke kontrolü, riskli davranışlar ve intihardır.
Çeşitli dergilerde yayınlanmış evlilik, yeme bozuklukları, psikoterapi uygulamaları, medya ve kadın konularında makalelerim mevcuttur. Çevirisini yaptığım “Takıntılarla Başaçıkma” adlı kitap Psikonet Yayınları tarafından basılmıştır.
Misyonum, Kognitif (Bilişsel) Terapi ekolü ışığında yaşamındaki sorun alanlarıyla baş etmekte güçlük çeken, ruh halinde belirgin değişiklikler hisseden ve mesleki/sosyal işlevselliğinde bozulmalar gerçekleşen bireylere psikoterapi hizmeti vermektir.
Psikoterapi seansları; bireyin, duygu ve düşüncelerine odaklanarak iyilik halini artırmaya yönelik, danışan ve psikoterapist arasındaki bilimsel, sistemli, sonuç odaklı öğrenme sürecidir.
Gizlilik, kişisel mahremiyete saygı ve etik ilkelere bağlılık birinci önceliğimdir.
Porte Psikoloji’nin kurucusu olarak klinisyenliğe devam etmekteyim. İngilizce terapi yapabilmekteyim.

web: www.aylingundogdu.com
mail: aylin@aylingundogdu.com